sobota, 9 października 2010

Srebro

Czy wiesz, ze ta drobina srebra, którą teraz być może trzymasz w dłoni powstała miliardy lat temu
w ogniu eksplozji dawno już zapomnianej, masywnej gwiazdy?
Sprzyjające warunki trwały tylko ułamki sekund, dlatego tego pięknego metalu jest tak mało...
Pierwiastkiem najbardziej powszechnym we Wszechświecie jest wodór, będący podstawowym paliwem napędzającym reakcje jądrowe gwiazd.
To w istocie gigantyczne, naturalne reaktory termojądrowe zmuszone do tworzenia coraz bardziej ciężkich pierwiastków.
Mityczny kamień filozoficzny zamieniający ołów w złoto...
W ogromnej temperaturze i ciśnieniu we wnętrzu gwiazdy w reakcji syntezy jądrowej zachodziła przemiana wodoru w hel - tak jak w naszym Słońcu, gdzie w ciągu jednej sekundy z 400 mln ton wodoru powstaje 396 mln ton helu. Brakujące 4 mln ton zostaje zamienione w energię i wypromieniowane w kosmos.
Co sekundę!
Na Ziemię przypada z tego ok. 4 kg ;)
Pod koniec tego trwającego miliardy lat procesu, wraz ze zmianą podstawowego budulca z wodoru na hel, gwiazda puchła zwiększając wielokrotnie swą objętość.
Jednocześnie gwiazda zaczęła w coraz większym tempie "wypalać" hel zmieniając go w coraz cięższe pierwiastki, aż zaczęło powstawać żelazo...
To dla tej prastarej gwiazdy był wyrok śmierci.
Reakcje jądrowe gwałtownie ustały, gwiazda straciła swą równowagę termodynamiczną - siła eksplozji nie była już w stanie utrzymać niewyobrażalnej masy materii, która pod wpływem siły grawitacji spadła pchana własnym ciężarem na jądro gwiazdy i nastąpił prawdziwy kataklizm...

Wybuchła Supernova!
.

W wyniku kolizji gigantycznej masy materii powstała niszcząca fala uderzeniowa poruszająca się od środka gwiazdy na zewnątrz, wyrzucająca zewnętrzne warstwy gwiazdy w przestrzeń kosmiczną.
W tej samej też chwili, w ciągu kilku sekund w reakcji syntezy jądrowej umierająca gwiazda stworzyła m.in. miedź, stront, krypton, cynę, ołów, rtęć, srebro i złoto rozsiewając je w przestrzeni.

Bogate w pierwiastki obłoki gwiezdnej materii po wielu milionach lat znów stworzyły mgławicę, z której powstało Słońce, planety, drzewa...

No i stąd właśnie ta drobina srebra, którą być może własnie teraz trzymasz w dłoni.